top of page
Десислава Радева

" Когато остарял, царят повикал синовете си, па им казал: Чувал съм, че в далечна земя извира жива вода. Умие ли се някой от тая вода - ако е млад, не остарява; ако е стар, ще подмладее; ако е болен, ще оздравее.”

Така разказва Ран Босилек в своята приказка. Четем я на децата си, без да си даваме сметка, че тя  живата вода е тук, при нас. Малцина са тези, които я ценят. И пият от нея. За да са здрави и млади, като помнят корените си и не губят своите идентичност и достойнство. Тя тече напусто забравена, ненужна. Тече и изтича.

Изтича, когато бабите и дядовците, склопявайки очи, отнасят със себе си ценните, но непредадени наши традиции.

Изтича, когато хора на изкуството безалтернативни тук напускат страната в търсене на шанс да разперят криле. В странство. Със свити сърца и поболели души.

Изтича, когато самите ние бавно и трайно предаваме собствения си език, като го превръщаме в странна смесица от латиница и цифри. Като използваме няколко пшеничени зрънца от думите му. Като не обръщаме внимание на правоговор и правопис.

 

Изтича, защото нашите деца вече знаят повече за света, отколкото за малката България, в която са родени и растат.

Все неща, които ни превръщат в „дървета без корен”. Позволяваме духът ни да се подчини на плътта. Губим себе си. И усещането за род и Родината.

А Родината живее по-истински в сърцата на сънародниците ни в чужбина. Много от тях пренасят живата й вода в далечните земи, ревностно я пазят и предават на поколенията си.

Живата вода на България” ще припомня миналото традиции, занаяти, фолклор. Ще помага на настоящето литература, изкуство, култура. Ще подготвя бъдещето нашите деца.

За да може България да се върне трайно там, където й е мястото в сърцето на всеки от нас.

За да ни има като българи!

Десислава Радева
Живата вода на България

Живата вода на България

Възпроизвеждане на видеото
Живата вода на България 2

Живата вода на България 2

Възпроизвеждане на видеото
bottom of page