top of page

Ихтимано-Пазарджишка област

Обратно към картата

Етнографски групи - тракийци е населението, живеещо между Стара планина и Родопите. Тази група се е образувала от смесването на балканци и рупци през XVII-XVIII в.
 

  • етнически групи - турско население, ромско население (предимно представители на т.нар. турските цигани), арменци.

  • етноконфесионални групи - католическо българско население; българско мюсюлманско население (помаци); мюсюлманско алианско турско население;

 


Музика - нарича се „преходна“, тъй като се намира между две големи, различни по тип музика области – Средна западна България (с разпространено двугласно пеене) и Тракия (едногласно пеене). В този район се срещат и двата типа пеене двугласно и едногласно. Двугласът е специфичен, различен от шопския тук пеят по „чифтове“, т.е. по две певици, като едната пее мелодията, а другата втори глас. За разлика от песните в други двугласни области, тук „трéсенето“ се осъществява от втори глас.Застъпено е и едногласното пеене, предимно при безмензурните жетварски, сватбарски и други песни. Наблюдава се своеобразен „ритмичен код“, т.е. размерът 11/16а, който е изключително разпространен в тази малка, но интересна област. Срещат се и други размери - 2/4, 7/8а, 7/16а, 7/8б, 9/16а, 15/16, а също тактова промяна 7/16б+7/16б+11/16а песента на хоро „Седи Донка“. Xарактерни за областта са айда, кавал (триставен „тракийски“), гъдулка, тъпан, дайре.

Танци - Букет от ритми и танцови движения това са хората от Ихтимано - пазарджишка област. Те са бързи и скокливи и носят както волността на Тракиеца, така и остротата на Шопа. Срещат се както женски и мъжки, така и смесени хора.

Специфични танци

  • Копаница тактов размер

  • Иглика

  • Камишица

Шевици:

bottom of page