Средногорие
Обратно към картата
Средногорието обхваща района между Стара планина и Средна гора, т. нар. „подбалкански“ полета.
Етнографски групи - тракийци е населението, живеещо между Стара планина и Родопите. Тази група се е образувала от смесването на балканци и рупци през XVII-XVIII в.
Музика - До към средата на ХХ в. тук са били запазени доста обичаи с тяхната музика и танц. Обредните песни, които са характерни за този район са коледарски, на Васильовден, лазарски, Гергьовденски, сватбарски и др. Доста запазен цикъл е и седенкарският, с неговите песни и т.нар. „припéвки“ – кратки хумористични мелодии, в които се „припяват“ присъстващи на седянката моми и момци.
Инструменти - от музикалните инструменти са разпространени гайда, гъдулка, кавал, тъпан и др. В по-ново време се включват цигулка, акордеон, кларинет и др.
Танци - Там под полите на Стара планина се е сгушило Средногорието. Танците от тази област се преливат от Тракийския, Северняшкия и Шопския стил на танцуване. В западната част на Средногорието танците са по-ситни и по бързи, а в Източната част – широки и волни. Срещат се основно смесени хора, но на места има запазени както женски, така и мъжки.
Специфични танци
-
На повръщаница/на повърнато (криво хоро)
-
Касапската
-
Тумканата