top of page

Странджа

Обратно към картата

Странджа - Най-източната част от територията на Тракия притежава специфични черти, поради което се определя  като самостоятелна област, наречена Странджа. Тя обхваща освен едноименната планина, така и цялата Бургаска област.

Етнографски групи - Странджа е обитавана от следните етнографски групи: тронки и по-късно преселилите се рупци и загорци.

 

 

Музика -  те са функционално определени, като особено интересни са обредните на обичаите „Еньова буля“, „Фúлек“ и др. Тези обреди, заедно с „Нестинарството“ са специфични за този район и представляват своеобразна „визитка“ на областта. Мелодиката и орнаментиката на песните са много специфични, а от размерите се срещат 2/4, 5/8ª, 7/8ª, 9/8ª.

 

 

 

 

Инструменти - Както и в Тракия, най-често употребяваните инструменти са гайдата, кавалът и тъпанът.

Танци - Най-характерно за Странжда е нестинарството танцуването по жарава. В неговите тайнства обаче са посветени малцина. Хорàта са близки до тракийските, но имат собствен облик и темперамент. Женското танцуване на „филлек”, съпроводено с песен кани пролетта и носи жизнерадост и веселие. Среща се както хват за длани, така и за пояс.

Специфични танци

  • Костадинкината (нестинарско хоро)

  • Зайчешката

  • Ляво хоро

Народни носии:

Oпис на рисунки  на художничката евгения лепавцова от фонд народописен архив на института по етнология и фолклористика с етнографски музей при българска академия на науките.Описът е изготвен от д-р Ани Кирилова, Веска Борисова, Елка Минчева

Шевици

bottom of page