top of page

Велинградска Област

Обратно към картата

Велинградска Област - Наричана е преходна, тъй като се намира между две различни по стилови особености области  Родопската и Пиринската.

Етнографски групи - във Велинградско се наблюдава особено голяма пъстрота на етноси (българи, роми,турци, армъни, евреи, гърци и др.) и вероизповедания (българи-православни християни, ислямизирани българи, евангелисти, юдеи). В исторически план тук се наблюдават и множество преселвания и изселвания – много родове и фамилии са дошли от района на Гоцеделчевско и Разложко, а от тук са се преселвали компактно и семейства в Северна България, по-точно в Разградско и Шуменско. Поради тази причина музикалната култура тук носи белезите на много различни райони :

  • родопски, пирински, средногорски и пазарджишки, както и тези на различните етноси и вероизповедания.

 

 

Музика - Най-старинни белези носят двугласните песни на ислямизираните българи (помаците), които са съхранили своята култура, въпреки историческите предизвикателства. От района на гр. Велинград към Пещерско двугласът постепенно отпада и е заменен с едноглас.

 

 

 

 

Инструменти - разпространените инструменти тук са: гайда, двоянка, чифт-кавали, тамбура, тъпан и тарамбука.

Танци - Пъстроцветна мозайка от фолклора на македонската, родопската и пазарджишката област. Своеобразен колорит придава специфичният фолклор на армъните (един от най-древните народи на Балканите, чиито представители, известни като "власи", "цинцари" или "куцовласи“). На хорото понякога различните етнически и верски групи си взаимодействат, но още пазят спомен за особеностите на старата традиция.

Специфични танци

  • На влеканье

  • На развождане

  • На разтопяне

bottom of page